Wokół jajka 30.03.2021

Dzisiaj podajemy kilka ciekawostek dotyczących jajek.

Na początku wybierzemy się do Biblioteki Uniwersyteckiej na wystawę pt.  "O jajku prawie wszystko".

A teraz zapraszamy was do tajemniczej kuchni na  "Bajkę o jajkach" - trochę na wesoło.

Posłuchajcie również kilka ciekawostek na temat pisanek.

Uważano, że pisanki mają magiczną moc, dlatego np. dotykano nimi grzbietów bydła, aby było zdrowe i płodne, toczono je wzdłuż zagonów oziminy, żeby zapewnić sobie dobry urodzaj. Były one darem, który miał zapewnić obdarowanej osobie wszelką pomyślność (także w sprawach sercowych). Pełniły one rolę wykupu w obrzędach wielkanocnych, np.: dyngusa, chodzenia z barankiem lub kurkiem. Panna mogła dostać pisankę czekoladowo-marcepanową z pierścionkiem zaręczynowym w środku. Ludzie bogaci obdarowywali się drogimi pisankami, ze złota, przyozdobionymi szlachetnymi kamieniami. Francuski jubiler P. C. Fabergé wykonał takie drogie pisanki na zamówienie cara Rosji. Pisanki służyły do zabawy zwanej taczanką. Turlało się po stole malowane jaja, zderzając je ze sobą. Wygrywała ta osoba, której pisanka się nie potłukła.

- Co było pierwsze? Jajko czy kura? Podobno Arystoteles szukał odpowiedzi na to pytanie. Niestety nie znalazł, skoro uczeni nadal się nad tym głowią. Dlatego zostawcie szukanie odpowiedzi mądrym głowom, a sami skupcie się na innych równie trudnych pytaniach dotyczących samego jajka. Czy uda się przecisnąć jajko przez wąską szyjkę butelki? Albo jak zachowuje się jajko włożone do octu, kawy czy coli? W przeciwieństwie do Arystotelesa, wy na swoje pytania znajdziecie odpowiedzi! Zapraszam Was zatem na przegląd eksperymentów pełnych jaj! Eksperymenty  z jajami idealne dla dzieci.

Rozwiązywanie zagadki I. Fabiszewskiej

Gdy skorupka pęka,

wychodzi z jajeczka.

Wygląda jak żółta,

puszysta kuleczka. (kurczak)

„Gdy skorupka jajka pęka” historyjka obrazkowa – karty pracy  Olek i Adacz. 4 str. 54 - oglądanie obrazków, numerowanie ich za pomocą kropek według kolejności zdarzeń. Opowiadanie historyjki. Nadanie tytułu. Ozdabianie jajka według wzoru, kolorowanie rysunków.

Karty pracy  Olek i Ada cz. 4 str. 55 - rysowanie po śladach rysunków, kolorowanie ich. Ozdabianie jajek po prawej stronie tak, jak są ozdobione jajka po lewej stronie.

Trochę rozrywki:

Ćwiczymy pamięć

Ćwiczymy spostrzegawczość

Gdzie jest pisanka?

Popracowaliście, wykonane karty pracy to pora na gimnastykę. Do wspólnej  zabawy zaprasza nas Pipi z Myszką Minnie.

Pozdrawiamy Was serdecznie. Czekamy na zdjęcia. Wasze panie Helenka i Asia:)