Powroty ptaków Wtorek 6 IV 2021

Zabawa dydaktyczna Gdzie siedzi ptak?

Pluszowa zabawka -ptak

Jedna osoba umieszcza zabawkę  w dowolnym miejscu. Dziecko mówi i pokazuje gdzie jest ptak( np. na półce, pod krzesłem, obok… za….nad….)

Ćwiczenia logopedyczne usprawniające narządy mowy – język, wargi, żuchwę.

Lusterko dla dziecka

Fruwający ptak-dzieci dotykają czubkiem języka za górnymi i dolnymi zębami, tak jak

ptak, który siada na gałęzi drzewa i na ziemi.

Dziobek ptaka-dzieci wypychają wargi do przodu i na zmianę, zamykają je i otwierają

Wysiadywanie jaj-język przyklejają za górnymi zębami, nie ruszają nim przez30 sekund

Budujemy gniazdo- dzieci przesuwają język po górnej i dolnej wardze od zewnętrznej strony warg, a następnie lądują w gnieździe: przyklejają język przy górnych dziąsłach.

Dzięcioł- czubkiem języka uderzają za górnymi zębami.

Ćwiczenia oddechowe Piórka.

piórko

Dzieci kładą piórko na dłoni. Wciągają powietrze nosem i wypuszczają ustami- zdmuchują piórka tak, aby poleciały jak najdalej. Starają się utrzymać je w powietrzu jak najdłużej.

Zabawa ruchowa Gra w zielone

Przedmioty w kolorze zielonym

Opiekun rozrzuca w pomieszczeniu różne przedmioty w kolorze zielonym.

Pyta: grasz w zielone? dzieci odpowiadają: Gram!

Opiekun: Masz zielone? Dzieci: Mam!

Wówczas dziecko musi dotknąć przedmiotu w kolorze zielonym.

Słuchanie opowiadania A. Widzowskiej Powrót bociana. Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce( str.56-57. )

Olek pojechał na kilka dni do babci i dziadka. Pogoda była piękna, a w powietrzu czuło się zapach nadchodzącej wiosny. Nadchodził czas powrotu ptaków, które odleciały do ciepłych krajów.

– Widzisz, co jest na dachu stodoły u sąsiada? – zapytał dziadek.

– Jakieś gałęzie. Dlaczego są tak wysoko? – zapytał chłopiec.

– To jest gniazdo bociana.

– Dziadku, tam nikogo nie ma.

– Jego mieszkańcy na pewno są teraz na łące i szukają pożywienia.

– Szkoda, że nie mamy wysokiej drabiny. Ja bym tam wszedł – powiedział chłopiec. – Mogłyby się nas wystraszyć i opuścić gniazdo. Nie wolno przeszkadzać ptakom.

– Nie widać ani jednego bociana. Może zostały w Afryce?

– Z pewnością wróciły. Wkrótce z jajek wyklują się małe bocianiątka. A może nawet już się wykluły.

– I one też kiedyś odlecą? – Tak, kiedy trochę podrosną i nabiorą sił.

– Ja bym tak nie umiał, chociaż już urosłem – stwierdził Olek.

– Ja też nie – odparł ze śmiechem dziadek.

– Brakuje nam skrzydeł.

– I dziobów – dodał chłopiec.

Po drodze dziadek opowiadał Olkowi o ptakach, które odlatują przed nastaniem zimy,

i wymienił czajki, jerzyki, słowiki, szpaki, skowronki, żurawie, jaskółki i bociany.

– Jerzyki? – zdziwił się chłopiec. – Przecież jeże nie latają!

– Jerzyki to gatunek ptaków. Tylko nazwa jest podobna, choć inaczej się ją zapisuje.

Nagle nad ich głowami przeleciał bocian, a potem drugi. Wylądowały prosto w gnieździe.

– Miałeś rację, dziadku! – zachwycił się Olek.

– Już są! Skąd wiedziałeś?

Wczoraj słyszałem ich klekotanie: kle, kle, kle.

– Kle, kle, kle! – powtórzył Olek.

Po powrocie do domu babcia poczęstowała ich pyszną szarlotką, a kiedy usłyszała historię o bocianach, od razu znalazła kolorową książkę i przeczytała Olkowi wierszyk:

Kle, kle

Klekotaniem zbudził bociek całe gniazdo swoich pociech.

Kle, kle dzwoni w ptasich główkach niczym głośna ciężarówka!

– Znowu tatko tak klekoce, że zarywa boćkom noce?

Czemu tatuś nasz kochany taki dziś rozklekotany?

Bocian skrzydłem dziób zasłania, sen miał nie do wytrzymania!

– Ach, obudźcie mnie już, błagam, bo was chciała połknąć żaba!

Rozmowa kierowana na podstawie opowiadani.

Pytania: Dokąd pojechał Olek?

Gdzie miał swoje gniazdo bocian?

W jaki sposób przychodzą na świat małe bociany?

Po czym dziadek poznał, że przyleciały bociany?

Jakie ptaki odlatują na zimę do ciepłych krajów i wiosną wracają do Polski?

Wiosenne powroty - YouTube

skowronek, bocian, żuraw, czapla ,jaskółka, słowik, jerzyk, czajka,

Wywiad z Bocianem I Film dla dzieci I Lulek.tv - YouTube

Piosenka dla dzieci "Bocian" Muzyczny Elementarz dla dzieci - YouTube

Zabawa konstrukcyjnaBudki lęgowe dla ptaków.

Klocki różnego rodzaju, zdjęcia budek lęgowych

Budowanie z klocków budek lęgowych dla ptaków