Międzynarodowy Dzień Teatru

Dzieci w wieku przedszkolnym cechuje naturalna potrzeba aktywności, ekspresyjnego wyrażania swoich uczuć. Od najmłodszych lat dziecko żywo gestykuluje, przekłada z miejsca na miejsce różne przedmioty, bawi się w dom, wciela się w role członków rodziny. Inspiracją tych zabaw jest otaczająca rzeczywistość, scenki z życia rodzinnego, społecznego, role pełnione przez dorosłych. Scenki odgrywane przez dzieci starsze są oczywiście bogatsze, bardziej rozbudowane, uwzględniające relacje między postaciami.

Dziś Międzynarodowy Dzień Teatru.

Zachęcamy do obejrzenia proponowanych przez nas przedstawień:

Jeśli chcecie pobawić się w teatr to przedstawiamy wam kilka wskazówek niezbędnych dla przyszłego aktora.

I. Ćwiczenie pamięci

1. Wyliczanki– np.:
„Pan Majewski miał trzy pieski:
Czerwony-zielony-niebieski.
Raz, dwa, trzy,
Kryjesz ty!”

„Na wysokiej górze
rośnie drzewo duże.
A nazywa ono się:
Apli-papli-blite-blau.
A kto tego nie wypowie,
W kącie będzie stał.

2. Klepanki i żarciki-np.:
„Czary-mary, czary-mary,
Zgasły świece - śpią zegary…
Patrzy z kąta diabeł mały,
Patrzy z kąta diabeł stary.”

„Siadłem na krześle od niechcenia,
ale to krzesło nie miało siedzenia.
Nóg i oparcia też nie było,
Ale siedziało się bardzo miło.”

II. Wzbogacanie słownictwa

Przykłady zabaw, ćwiczeń:

1. Nazywanie przedmiotów, osób i czynności na podstawie obserwacji otoczenia, plansz (zwracanie uwagi na stosowanie różnych słów na określenie tej samej rzeczy, czynności);

2. Wyszukiwanie obrazka (spośród wielu do wyboru) na podstawie nazwy (zwracanie uwagi, na to, że ten sam obrazek może pasować do różnych nazw);

3. Wymienianie cech przedmiotu np.

a) „Zabawa w określanie” np. jabłko - smaczne, pyszne, zdrowe, słodkie, kwaśne, robaczywe itp.;

b) „Powiedz inaczej” - zabawa polega na konstruowaniu przez dzieci zdań, alternatywnych do podanych przez inną osobę zdanie: „Ta babka jest ekstra!” można zamienić na: „To piękna kobieta” lub „Ta dziewczyna wygląda uroczo”.

4. Rozmowy o codziennych sprawach.

5. Omawianie konkretnych sytuacji, ilustracji, przedmiotów.

III. Doskonalenie własnych wypowiedzi

Przykłady zabaw, ćwiczeń:

1. Samodzielne układanie zdań do obrazka połączone z próbą układania zdań rozwiniętych.

2. Samodzielne układanie opowiadań do trzy-, czteroobrazkowych historyjek.

3. Zabawa w plotki:

- układanie miłych zdań na temat kolegów;

- układanie niemiłych zdań na temat znanej dzieciom negatywnej postaci literackiej;

- opowiadanie na bliski dzieciom temat (np. „Ulubione potrawy”);

- wypowiedź na abstrakcyjny temat (np. „Jestem czarodziejem”);

4. Zagadki pantomimiczne „Pokaż, co widzisz?” Dziecko losuje obrazek, na którym przedstawione są różne czynności, np. podlewanie kwiatów, czytanie książki, pranie ręczne, gra w piłkę, odkurzanie, rozmowa przez telefon, nawlekanie korali na nitkę, gotowanie, mycie zębów itp. Zadaniem dziecka jest pokazać ruchem, gestem, mimiką czynność przedstawioną na obrazku.

IV. Zabawa w teatr – wykorzystanie wiersza J. Brzechwy „Żuk” przygotowanie przedstawienia dla najbliższych, wykonanie samodzielne kukiełek biedronki i żuka.

Do biedronki przyszedł żuk,
W okieneczko puk – puk - puk.

Panieneczka widzi żuka:
„Czego pan tu u mnie szuka?”

Skoczył żuk jak polny konik,
Z galanterią zdjął melonik
I powiada:

„Wstań, biedronko,
Wyjdź, biedronko, przyjdź na słonko.
Wezmę ciebie aż na łączkę
I poproszę o twą rączkę”

Oburzyła się biedronka:

„Niech pan tutaj się nie błąka
Niech pan zmiata i nie lata,
I zostawi lepiej mnie,
Bo ja jestem piegowata,
A pan - nie!”

Powiedziała, co wiedziała,
I czym prędzej odleciała,
Poleciała, a wieczorem
Ślub już brała - z muchomorem,
Bo od środka aż po brzegi
Miał wspaniałe, wielkie piegi.

Stąd nauka
Jest dla żuka:
Żuk na żonę żuka szuka.

V. Tworzenie książeczek do wymyślonych opowiadań lub do wysłuchanych utworów literackich np. Żuk J. Brzechwy.

Czekamy na fotorelacje na nasze adresy e-mail:

h.gozdzik@pm8.elodz.edu.pl

j.kosciak@pm8.elodz.edu.pl