Letnia olimpiada sportowa 05.06.2020

Dzisiejszą zabawę zaczynamy od wysłuchania piosenki  "Jarzynowa gimnastyka"  - poruszajmy się razem z warzywami!

Zasady olimpiady sportowej - każda olimpiada ma określone zasady, które należy przestrzegać np.:

- Czekamy na swoją kolej.

- Przestrzegamy reguł bezpieczeństwa.

- Prawidłowo wykonujemy zadania.

- Uśmiechamy się i dobrze bawimy.

- Za wykonanie zadań otrzymujemy punkty.

- Za zwycięstwo przyznajemy drobne nagrody, np. medale.

Zapraszamy Was do obejrzenia kolejnych przygód Treflinków. Tym razem tematem jest właśnie Olimpiada!

Kilka ciekawostek związanych z letnią olimpiadą sportową.

Flaga olimpijska – prostokątna flaga przedstawiająca na białym tle pięć złączonych kół symbolizujących różnorodność i jedność ludzi. Poszczególne kolory reprezentują kontynenty: Niebieski – Europę, czarny – Afrykę, żółty – Azję, czerwony – Amerykę i zielony – Australię.

Letnie igrzyska olimpijskie – międzynarodowe zawody sportowe organizowane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Odbywają się co 4 lata, tj. w pierwszym roku danej olimpiady. Należą do największych i najbardziej popularnych zawodów sportowych na świecie.

Znicz olimpijski – znicz, który jest zapalany w dzień rozpoczęcia igrzysk olimpijskich. Znicz zapala ostatni uczestnik sztafety biegnącej z ogniem olimpijskim zapalonym tradycyjnie w Olimpii od promieni słonecznych. Znicz pozostaje zapalony aż do końca igrzysk olimpijskich.

Medal olimpijski – wyróżnienie przyznawane zwycięzcy oraz zdobywcom drugiego i trzeciego miejsca podczas igrzysk olimpijskich w postaci medalu zaprojektowanego i wykonanego na tę imprezę.

Posłuchajcie piosenki pt. "Piosenka o sporcie" i spróbujcie razem zaśpiewać refren.

1. Wielcy mistrzowie: Ronaldo, Messi

Czasu nie tracili, ani chwili, ani wcale

Praca, ćwiczenia, długie treningi

Ważniejsze były niż talent.

2. Trzeba wylewać i siódme poty

A czasami wiecie sami gryźć zębami trawę

Tak żeby zostać prawdziwym mistrzem,

Aby mieć szacun i sławę.

3. Sport mówi tobie jak trzeba walczyć

Przeszkód nie omijać, nie rozbijać to za łatwe

Sport nie kształtuje tylko twych mięśni

Sport także rzeźbi charakter.

Dziewczyny ćwiczymy jeszcze mocniej, hej!

Obejrzyjcie bajkę "Olimpiada Bolka i Lolka". Czy można zorganizować Olimpiadę w Przedszkolu? Jakie zaproponowalibyście dyscypliny?

Praca plastyczna - wyklejenie flagi olimpijskiej plasteliną . Pamiętajcie, aby kuleczki plasteliny były malutkie.

Trochę ćwiczeń gimnastycznych  na rozruszanie się - tutaj.

Quiz „Co wiemy o sporcie?”. Odpowiedzcie na pytania.

- Jakie znacie sporty, w których ważna jest szybkość?

- Jakie znacie sporty, w których ważna jest precyzja ruchu?

- Jakie znacie sporty, w których rywalizują między sobą dwie drużyny?

- Co obowiązkowo należy założyć, gdy wybieramy się na wycieczkę rowerową?

- Jaki strój obowiązuje na basenie?

- Co symbolizują koła na fladze olimpijskiej?

- Co to znaczy grać fair play?

- Jakie znasz rodzaje medali?

- Kiedy zapala się i gasi znicz olimpijski?

Pypus zaprasza Was do kolorowania na ekranie - tutaj.

Gry i puzzle onlinez Pypusem - tutaj.

W galerii znajdziecie kilka propozycji kolorowanek.

A teraz zabawa na świeżym powietrzu!  Łapanie baniek mydlanych. Rodzic, rozdmuchuje bańki na bezpiecznym terenie, np. na trawie, a dziecko swobodnie biega, próbując złapać lub policzyć lecące bańki.

To był naprawdę dobry tydzień! Dziękujemy Wam za aktywność, czekamy na Wasze relacje i ściskamy Was mocno.

Miłego weekendu, aktywnego odpoczynku na świeżym powietrzu:)